Brak wyników

Temat numeru

29 kwietnia 2019

NR 5 (Kwiecień 2019)

Reklama profilowana w Google Ads – sprawdzone pomysły

0 1633

Kampanie dla e-commerce wymagają precyzyjnego kierowania oraz doskonale wdrożonej analityki, z której płyną sensowne wnioski. Po analizie konkretnych kampanii, grup reklam, a nawet poszczególnych słów kluczowych dochodzimy do wniosku, że musimy iść dalej, czyli segmentować ruch. Google Ads z kierowania na miejsca docelowe czy słowa kluczowe zmieniła się już jakiś czas temu w platformę do kierowania reklam do konkretnych osób. W tym artykule przybliżę możliwości i dobre praktyki do wykorzystania w reklamach profilowanych.

Profilowanie reklamy na słowa kluczowe

Kampanie reklamowe kierowane na słowa kluczowe mogą być modyfikowane w zależności od konkretnych potrzeb ze względu na wiek, płeć czy zainteresowania odbiorcy.
 

Rys. 1. Możliwości kierowania w Google Ads: Sieć Wyszukiwania


Dla przykładu: jesteś w stanie stworzyć dwie osobne kampanie podzielone tak, aby lepiej trafiać do odbiorcy ze względu na jej/jego płeć. Kampania skierowana do kobiet może opierać się na najczęściej wyszukiwanych kolorach czy markach dostępnych w Twoim sklepie z biżuterią, natomiast ta kierowana do mężczyzn podkreśli możliwość zakupu bonów podarunkowych czy przekona ich do odwiedzenia lokalnego salonu, w którym mogą liczyć na pomoc konsultantów.

 

Rys. 2. Zacznij od ustawień obserwacji i wyszukaj potencjalnie najlepsze grupy odbiorców na rynku

 

 W grupie odbiorców mamy do wyboru trzy typy list: szczegółowe dane demograficzne, odbiorcy na rynku oraz listy remarketingowe wraz z podobnymi odbiorcami. Pierwsza pozwala dotrzeć do wąskich grup użytkowników, np. ze względu na stan cywilny czy fakt posiadania dzieci. Druga grupa wskazuje na konkretne zainteresowania danymi produktami lub usługami. Trzecia zaś umożliwia kierowanie reklam do własnych list. To z kolei pozwala na tworzenie kampanii RLSA (Remarketing Lists for Search Ads), które umożliwiają ponowne dotarcie do użytkowników odwiedzających naszą stronę. Innym ciekawym zastosowaniem RLSA jest reklama na słowa, które miały zbyt niskie wyniki, aby były uwzględnione w kampaniach, ale trafiając do osób znających Twoją markę, stają się skuteczne.

Gdzie to ustawić? Odpowiednie ustawienia znajdziesz w zakładce Dane demograficzne oraz Odbiorcy. Na początek użyj opcji Obserwacja – pozwoli Ci na dostosowanie stawek oraz segmentację danych w raportach. Jeśli wiesz, jacy odbiorcy będą konwertować lepiej, wybierz opcję Kierowanie. Niestety, powyższe możliwości zostały przez Google ograniczone w kampaniach Shopping Ads. W tym typie kampanii dysponujemy jedynie kierowaniem ze względu na listy remarketingowe.
 

Rys. 3. Możliwość analizy list odbiorców to dodatkowe informacje do wykorzystania przy budowaniu kampanii

 

Sieć reklamowa i YouTube

Dużo większe możliwości Google oddaje nam do dyspozycji w przypadku zarządzania kampaniami kierowanymi na sieć reklamową oraz YouTube. Poza opisanymi ustawieniami mamy możliwość kierowania reklam ze względu na zainteresowania i zwyczaje, a także na stworzenie listy niestandardowych odbiorców o podobnych zainteresowaniach. Taka lista pozwala na dobranie słów kluczowych, adresów URL, miejsc i aplikacji, którymi mają być zainteresowani nasi odbiorcy. Ten rodzaj reklamy doskonale wpisuje się w budowanie kampanii na bazie stworzenie konkretnych person odbiorców. Jeśli nie możesz dotrzeć do użytkowników konkretnej aplikacji, bo nie wyświetla ona reklam, to może właśnie tak trafić do nich w innych miejscach. Wyobraź sobie kierowanie reklam na osoby używające aplikacji do liczenia kalorii albo takie, które mają zainstalowane aplikacje biznesowe, takie jak Menedżer stron na Facebooku. Wybór opcji Miejsca obejmuje wiele typów lokalizacji od restauracji po szkoły językowe czy siłownie i stanowią. Pamiętaj – dodanie opcji Miejsca spowoduje, że zgodność odbiorców zostanie ograniczona tylko do kampanii wideo w YouTube. Na YouTube dostępna jest również dodatkowa lista Zdarzenia z życia, w której znajdziemy tak precyzyjne zbiory odbiorców, jak Osoby zakładające firmę czy Ukończenie studiów.

Dane, nie założenia 

Istotnym problemem przy ograniczaniu zasięgu reklam przez ustawienia demograficzne i zainteresowania użytkowników jest opieranie się na błędnych założeniach. Jeśli z naszego doświadczenia sprzedaży tradycyjnej wynikają jakieś trendy lub profil odbiorcy, sprawdźmy najpierw, czy te same zjawiska wydarzą się online. Jeden z moich klientów kilka lat temu zapewniał mnie, że poza okresem grudzień–luty sprzedaż obrączek drastycznie spada do poziomu, przy którym nie ma sensu prowadzić działań reklamowych. Szybka analiza w Planerze Słów Kluczowych dostępnym na koncie Google Ads lub po prostu w Google Trends obaliła tę tezę. Całoroczne zaangażowanie w kampanię zaowocowało znacznym podniesieniem sprzedaży również w inny...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań magazynu "E-commerce Polska"
  • Dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej
  • Dostęp do czasopisma w wersji online
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych
  • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy