Dołącz do czytelników
Brak wyników

Temat numeru

1 marca 2019

NR 4 (Luty 2019)

Księgowość internetowa czy tradycyjna – którą wybrać w branży e-commerce?

0 69

Prowadząc sklep online, masz wybór: możesz dokumentować swoją działalność elektronicznie lub „gromadząc papiery”. Która forma jest obecnie najlepsza? A może papierowe dokumenty są obowiązkowe?

Dokumenty księgowe w branży e-commerce

Podatek dochodowy
Każdy przedsiębiorca, także osoba sprzedająca przez Internet, musi prowadzić odpowiednią księgowość. Rodzaj dokumentacji, jaka jest prowadzona, zależy od tego, jak rozliczasz się z podatku dochodowego. Jeśli płacisz podatek dochodowy według zasad ogólnych (18%, 32%) lub podatek liniowy (19%), to wtedy zapisujesz sprzedaż i koszty w podatkowej książce przychodów i rozchodów. Gdy rozliczasz się według ryczałtu, to wówczas wystarczająca jest ewidencja przychodów. Przy karcie podatkowej nie prowadzisz natomiast żadnej dokumentacji.
Dokumenty do rozliczenia podatku dochodowego mogą być prowadzone w formie papierowej, ale coraz częściej wybierana jest forma elektroniczna. Programy księgowe, które generują odpowiednie druki, dominują, bo dają możliwość gromadzenia dokumentów, a także przesłania ich do urzędu.
Zaletą elektronicznych dokumentów jest to, 
że nie musisz ich drukować i myśleć o tym, jak i gdzie je zabezpieczyć, np. przed zalaniem czy pożarem. Nie jest Ci potrzebne miejsce na składowanie kartonów, teczek z masą papierowych dokumentów. Oszczędzasz czas na segregację, układanie i szukanie jednego dokumentu w stosie papierów. Co więcej, to elektroniczne dokumenty mogą Ci bardzo pomóc np. w momencie kontroli, bo urzędom coraz częściej wystarczają dokumenty przesłane online.

 

Podatek VAT
Oprócz podatku dochodowego można lub czasem trzeba opłacać także podatek VAT. Muszą go doliczać między innymi osoby sprzedające wyroby z użyciem metali szlachetnych, takich jak złoto, srebro czy platyna. Pozostałe osoby sprzedające online nie muszą rejestrować się do VAT. Jest to duża korzyść, gdy nabywca jest osobą prywatną, bo wówczas sprzedajemy taniej, bez doliczania VAT-u.

TABELA 1. Formy opodatkowania a dokumentacja księgowa
Forma opodatkowania Dokumentacja księgowa
Zasady ogólne Książka przychodów i rozchodów (KPIR)
Podatek liniowy Książka przychodów i rozchodów (KPIR)
Ryczałt Ewidencja przychodów
Karta podatkowa Nie trzeba prowadzić żadnych dokumentów

Przykład 1

Pani Natalia sprzedaje ubrania przez Internet. Zastanawia się nad rejestracją do VAT. Jeśli zdecyduje się na doliczanie do swoich towarów VAT-u, to będą one droższe o 23%.
Przykładowo, bluzka u przedsiębiorcy zwolnionego z VAT-u będzie kosztować 100 zł. Natomiast podatnik rozliczający VAT będzie musiał doliczyć VAT i wówczas cena wyniesie 123 zł.

Przedsiębiorcy rozliczający VAT, oprócz doliczania do swojej sprzedaży podatku VAT, mają jeszcze dodatkowe obowiązki dokumentacyjne. Muszą oni prowadzić elektroniczne rejestry VAT, a także przygotowywać i przesyłać do urzędu elektronicznie deklaracje VAT i pliki JPK_VAT.
Zaletą elektronicznych dokumentów jest też to, że w razie dokonania korekty, w programie jest to proste – nie musimy martwić się o to, że trzeba będzie coś przepisywać lub kreślić. Co więcej, w programach do prowadzenia księgowości podatki są wyliczane automatycznie po wprowadzeniu faktur, co oszczędza przedsiębiorcy dużo czasu i minimalizuje ryzyko pomyłki.

W jakiej formie wystawiać i przechowywać dokumenty?

Faktury
Osoba prowadząca działalność gospodarczą może wystawiać faktury zarówno w formie papierowej, jak i elektronicznej. Przy dokumentach drukowanych przekazujemy papier nabywcy, a ten rozlicza go zazwyczaj u siebie. Jeśli chcesz przesłać klientowi fakturę mailem lub podać link do pobrania druku, wówczas nabywca musi na to wyrazić zgodę. Taka akceptacja może być przesłana w mailu lub SMS-em. Poza tym, równoznaczna z akceptacją tej formy rozliczenia jest zapłata nabywcy za przesłany dokument.
Faktury przychodowe i kosztowe mogą być przechowywane zarówno w formie papierowej, jak i elektronicznej. Co więcej, jak wskazują ostatnie stanowiska urzędów, dokumenty papierowe można zeskanować i przechowywać jako pliki elektroniczne. Ważne, aby dokument był tak przechowywany, aby można było jednoznacznie stwierdzić jego autentyczność i aby wszystkie dane były widoczne.

Wię...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań magazynu "E-commerce Polska"
  • Dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej
  • Dostęp do czasopisma w wersji online
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych
  • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy