Brak wyników

Otwarty dostęp

11 lipca 2024

Czy paleciaki elektryczne mogą pracować na zewnątrz?

0 98

Paleciaki elektryczne są doskonałą alternatywą dla wózków ręcznych. Nie wymagają używania siły fizycznej do transportowania i unoszenia ładunku. Ponadto wybrane modele są wyposażone w platformę dla operatora, która ułatwia przemieszczanie się na długich dystansach. Jednak czy paleciaki elektryczne nadają się do pracy na zewnątrz? Sprawdź!

Czym wyróżniają się paleciaki elektryczne?

Paleciaki elektryczne stanowią nieodłączny element wyposażenia nowoczesnego przedsiębiorstwa produkcyjnego czy logistycznego. Powstają z myślą o wygodnym przewożeniu ładunków na krótkich i średnich dystansach. Cechują się kompaktowym rozmiarem, dzięki czemu doskonale sprawdzają się w ciasnych alejkach sklepów i hal magazynowych. Są zasilane efektywnymi akumulatorami, które gwarantują wielogodzinną pracę na jednym ładowaniu.

Nowoczesne modele coraz częściej mają wbudowane bezobsługowe baterie litowo-jonowe wyróżniające się długowiecznością i łatwością ładowania. Zapewniają mniejszy pobór energii i eliminują konieczność wymiany akumulatora w czasie pracy.

Wózki paletowe elektryczne charakteryzują się wysoką wydajnością. Umożliwiają przewożenie ciężkich ładunków z prędkością nawet do 20 km/h. Tak duże „osiągi” mają jednak wyłącznie rozbudowane modele z miejscem siedzącym dla operatora. Standardowe paleciaki elektryczne przeznaczone do ciągnięcia za sobą jeżdżą zwykle maksymalnie 5-6 km/h, czyli w tempie, w jakim jest w stanie pieszo poruszać się człowiek.

Paleciaki elektryczne a praca na zewnątrz

Większość modeli paleciaków elektrycznych jest przeznaczonych do pracy w ograniczonej przestrzeni, np. w sklepach czy supermarketach. Ponadto wykorzystuje się je do załadunku i rozładunku towarów w naczepach pojazdów dostawczych. Rzadko kiedy wózki paletowe służą do transportowania towaru na zewnątrz, bo przeważnie używa się do tego innego sprzętu. Mimo to prawdopodobnie niektóre paleciaki nadają się do wykorzystania poza halą magazynową czy powierzchnią handlową, o ile warunki atmosferyczne na to pozwalają.

Kwestie użytkowania konkretnego wózka elektrycznego paletowego na zewnątrz warto omówić ze sprzedawcą udzielającym gwarancji. Pozwoli to uniknąć ewentualnych problemów, np. podczas wykonywania napraw w ramach okresu ochronnego. Użytkowanie pojazdu w sposób niezgodny z jego specyfikacją często skutkuje odmową przyjęcia reklamacji. Wówczas koszt napraw leży po stronie właściciela pojazdu. Aby zapobiec uszkodzeniom wózka na skutek eksploatacji niezgodnej z przeznaczeniem, trzeba zapoznać się więc z wytycznymi producenta.

W doborze wózka paletowego dostosowanego do potrzeb konkretnego przedsiębiorstwa pomogą specjaliści z Toyota Forklifts. Dzięki wieloletniemu doświadczeniu fachowcy pomogą dobrać model pojazdu do oczekiwań klienta. Podpowiedzą, czy lepiej zdecydować się na paleciak ręczny, czy lepiej zainwestować w nieco droższy, ale znacznie wydajniejszy model elektryczny. W razie potrzeby zaproponują możliwość zakupu nowego bądź używanego wózka widłowego, a także przedstawią ofertę wynajmu tego rodzaju pojazdów.

Przypisy