Dzięki umowie gospodarczej zawartej między Unią Europejską a Mercosurem powstaje właśnie największy blok handlowy na świecie, który połączy kraje UE z Brazylią, Argentyną, Paragwajem i Urugwajem. Razem odpowiadają one za 1/4 globalnej gospodarki. Zniesienie ceł na sprowadzane z UE produkty da przedsiębiorcom e-commerce z Europy świetne perspektywy na skierowanie swojej sprzedaży właśnie na państwa takie jak Brazylia czy Argentyna. Pozwoli im ono w pełni wykorzystać potencjał tamtejszego, bardzo prężnie rozwijającego się rynku.
Latynoamerykański rynek handlu online ma ogromny potencjał rozwoju. W 2019 roku w Ameryce Łacińskiej zakupów przez internet dokona aż 155 milionów osób. W 2016 roku było to 126 milionów, co oznacza że w ciągu trzech lat ich liczba wzrośnie o 25 proc . W tym samym czasie wartość sprzedażowa tamtejszego rynku zwiększy się o ponad 60 proc. – z 49 do 79 miliardów dolarów .
W związku z rosnącą klasą średnią coraz większe jest także zapotrzebowanie na transgraniczne zakupy online. Przykładowo w Brazylii, największym rynku e-commerce w Ameryce Południowej, w 2018 roku ponad 40 proc. e-konsumentów dokonało zakupu w zagranicznym sklepie internetowym . Stosunkowo rzadko sięgają jednak po ofertę europejskich sklepów – decyduje się na nią jedynie co dziesiąty kupujący. Wśród trzech głównych czynników, dla których tamtejsi klienci rezygnują z transgranicznych zakupów, dwa są związane z kwestiami celnymi . Pozostały, dotyczący obawy o długi czas dostawy, nie stanowi problemu jeśli przedsiębiorstwa współpracują z...
Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów
- 6 wydań magazynu "E-commerce Polska"
- Dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej
- Dostęp do czasopisma w wersji online
- Dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych
- ...i wiele więcej!